Kurs języka koreańskiego w Poznaniu
Dynamicznie rosnące zainteresowanie koreańską kulturą, w tym południowo koreańskim gatunkiem muzyki K-pop (np. BTS, Blackpink, Exo, Twicei Red Velvet, ale też wyczekiwane Ive, aespa czy IU) oraz południowo koreańskimi serialami tzw. dramą koreańską sprawiły, że język koreański zyskał mocno na zainteresowaniu, szczególnie wśród młodzieży.
Najważniejsze informacje:
- Zajęcia odbywają się raz w tygodniu po 90 minut w małych 4-10 osobowych grupach;
- Zajęcia odbywają się w naszej szkole na Moście Teatralnym w Poznaniu (ul. Mickiewicza 20/5)
- Najczęściej w miesiącu odbywają się 4 zajęcia (chyba, że z układu dni w kalendarzu wypadnie inaczej np. 5 lub 3 zajęcia);
- Grupy są dostosowane wiekowo, najczęściej dzieci 7-9lat, 10-12 lat, 12-18 lat, 19+ dorośli;
- Kursy kończą się wewnętrznym egzaminem, po którego pozytywnym zdaniu wydawany jest certyfikat ukończenia nauki języka koreańskiego na danym poziomie;
- Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 17:00 – 21:00 oraz w soboty w godzinach 9:00 – 15:00.
- Koszt kursu to 275 zł miesięcznie, płatne miesiącami
O nauce języka koreańskiego w Pandamo
Chęć nauki motywowana zainteresowaniami, ale też chęcią zrozumienia o czym śpiewają czy mówią idole to znakomita okazja by połączyć przyjemne z pożytecznym. Nie ma lepszej kombinacji w kontekście nauki języka jak motyw przewodni, który nam towarzyszy w nauce, motyw będący odzwierciedleniem naszych pasji i zainteresowań. Takim motywem jest K-pop i koreańska drama w przypadku kursu języka koreańskiego w Poznaniu w Szkole Języków Azjatyckich Pandamo. W zależności od grupy i zgłaszanej chęci tego motywu jest więcej lub mniej, ale swą obecnością sprawia on, że zajęcia z języka koreańskiego są znacznie bliższe sercu większości z kursantów.
Język koreański to język, który z coraz większym powodzeniem jest wybierany do nauki w Polsce. Wiele osób nim zdecyduję się na naukę języka koreańskiego waha się bojąc się, że język ten jest trudny w nauce. Jednak odpowiednie podejście i pomysły na przedstawienie zagadnień związanych z jego nauką pozwalają dostrzec jak logiczny i przyjazny w nauce jest to język. A tajemnicze kółeczka w znakach zaczynają mieć swój sens już po pierwszych zajęciach.
Nauka języka koreańskiego cechuję się wieloma prostymi elementami, czego mogą nie wiedzieć osoby, które jeszcze się go nie uczyły na profesjonalnie zorganizowanych zajęciach. Przykładowo język koreański posiada alfabet zwany Hangul składający się jedynie z 24, łatwych do skojarzenia znaków, co sprawia, że jego opanowanie jest proste. W gramatyce natomiast nie musimy uwzględniać np. końcówek przy rodzajach. Ekspansja do polski kultury koreańskiej m.in. w postaci wcześniej wspomnianych gwiazd K-Pop czy koreańskich dram sprawiają, że coraz częściej umiejętność posługiwania się językiem koreańskim możemy wykorzystać również w życiu codziennym np. słuchając muzyki czy dyskutując na forum/fanpagach.
Nie jest też jeszcze powszechną wiedzą, że język koreańskie jest jednym z ciekawszych języków świata. Posługuje się nim ponad 70 mln osób, co daje mu 12 miejsce na świecie. Koreański alfabet zwany jest „alfabetem jednego poranka” ze względu na łatwość z jaką można go przyswoić. Alfabet ten został stworzony przez uczonych królewskich w 1446 r., a jego litery odzwierciedlają kształt narządów mowy w czasie ich artykułowania.
Sama Korea Południowa jest fascynującym krajem, który w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat z jednego z najbiedniejszych krajów na świecie (gospodarka porównywana do najbiedniejszych krajów Afryki i Azji w latach. 50. XX w.) stał się potęgą gospodarczą zwaną „Cudem nad rzeką Han”. Dziś Korea zajmuje miejsce w pierwszej 30. najbogatszych krajów świata. Mimo odległości geograficznej od Polski, historia Korei jest zaskakująco podobna do naszej – położenie między dwoma potęgami – Japonią i Chinami – sprawiło, iż podobnie jak Polska, Koreańczycy zaznali okupacji oraz najazdów ze strony tych krajów. Korea to również kraj pełen skrajności – gdzie zawodem jest bycie progamer’em (gra w gry, uznawana za sport), ale nadal dużą wagę przywiązuje się również do wróżb.
Kurs języka koreańskiego w Szkole Języków Azjatyckich Pandamo to szansa na naukę języka, którego na państwowych uczelniach wyższych pragnie uczyć się coraz więcej osób. Jego znajomość znacznie podwyższa kwalifikacje, zarówno na rynku polskim, jaki i koreańskim. Znajomość języka koreańskiego nawet na poziomie podstawowym, komunikatywnym pozwala zbudować zupełnie inny poziom relacji z Koreańczykami/Koreankami, firmami koreańskimi w kontaktach biznesowych. Wymiana handlowa między Polską a Koreą Południową stale rośnie, a obecność zarówno koreańskich firm w Polsce, jak i polskich w Korei Południowej zwiększa zapotrzebowanie na osoby posługujące się tym językiem chociażby na poziomie komunikatywnym.
Korea Południowa to również silnie rozwijający się sektor IT. To kraj, z którego wywodzą się światowej sławy marki elektroniki. Korean Wave, czyli koreańska fala (koreańska kultura popularna) zalewa od dobrych kilu lat Europę, zdobywając sobie sympatyków również w Polsce, a nazwy zespołów takich jak BTS, BLACKPINK, EXO, TWICE czy Red Velvet nie są to już obce. Korean wave bije też rekordy popularności w Azji – koreańskie gwiazdy są niezmiernie popularne oraz są kopiowane przez artystów japońskich, chińskich, wietnamskich czy tajskich. Seriale koreańskie zyskują sobie również rzesze fanów w USA dzięki urokliwym historiom oraz małej ilości przemocy.
Korea Południowa to też idealny kraj dla fanów filmu – posiada jeden z najlepszych i największych przemysłów kinematograficznych, obok Hollywood i Bollywood. Polski widz miał okazję zobaczyć m.in. takie hity ostatnich lat jak Squid Game, Crash Landing on You, It’s Okay to Not be Okay, Stander, Mr Sunshine, Pani Zemsta, Oldboy, Pusty dom czy Wiosna, lato, jesień, zima… wiosna. Korea Południowa to też kraj, w którym powstało taekwondo – dziś zaliczane do konkurencji olimpijskich. W tej wielowiekowej sztuce walki komendy są wydawane w języku koreańskim.
Co ciekawe w Polsce znajduje się ponad 100 koreańskich firm prowadzących działalność w kilkunastu branżach; podpisywane są liczne umowy w tym dotyczące współpracy pomiędzy Polską a Koreą Południową na polu IT, dostaw uzbrojenia, a nawet technologii kosmicznych (http://www.mg.gov.pl/node/14079). Z tymi liczbami i informacjami konktrastuje niska liczba absolwentów koreanistyk w Polsce – rocznie jedynie około w 40 osób w całej Polsce kończy filologię koreańską na uczelniach Państwowych, kolejne 40-60 na prywatnych. Znajomość kultury, jak i języka koreańskiego są wysoko cenione przy zatrudnieniu w koreańskich koncernach.